Nenechte si znepříjemnit pečení spatně fungující nebo zastaralou troubou. Babiččina kamna na chalupě jsou možná úžasná na pečení buchet, ale do bytu si je nestěhujete. Pokud máte možnost, uvažujte raději o samostatné vestavné troubě než o kombinovaném sporáku. Můžete se pak soustředit jen na vlastnosti samotné trouby a nemusíte dělat kompromisy.
Jak postupovat při nákupu
1. Rozměry, aneb univerzální velikost neexistuje. Pravdou je, že většina výrobců nabízí vestavné trouby, které jsou vhodné do otvoru 56x60x56 (ŠxVxH). Pokud si necháváte postavit kuchyňskou linku na míru, nechte si pro vestavnou troubu připravit právě takto velký otvor a nepřizpůsobujte si otvor přesně dle rozměru právě vybrané trouby. V budoucnu, až ji budete potřebovat vyměnit, budete rádi, že máte univerzální místo, do kterého si můžete vybrat, co se vám právě líbí. Samozřejmě, do extra malých kuchyní existují i speciální menší kousky. Než si však zvolíte atypickou pečící troubu, zvažte, zda je to opravdu jediné možné řešení.
2. Různé povrchy vyžadují i jiné způsoby čištění. Bohužel z hlediska kvality použitých materiálů a možností jejich údržby se musíte rozhodovat dle svého rozpočtu. Kvalitnější jsou opravdu dražší a není to jen reklamní trik. Mezi nejdražší výrobce vestavných pečících trub patří Miele, který nabízí povrch vnější v bezotiskové úpravě a vnitřní neporézní. Není to jen reklama, ale dle recenzí uživatelů to opravdu funguje. Jsou ale i další možnosti, třeba francouzská firma Brand vyvinula metodu pyrolýzy, kdy jednou za čas necháte troubu vypálit na 500°C a pak jen vytřete spálený prach. Nezaostávají ani ostatní výrobci. Německé AEG nabízí trouby s kondenzačními stěnami, které nečistoty vpijí do sebe jako savý papír, zde se však nezbývá než ptát, co se stane za pár let, až se kapacita desek naplní. Zajímejte se také o možnost rozdělání skleněných dvířek, protože se stává i u těch sebe těsnějších, že vám mezí sklo něco zateče a je potřeba to vytřít.
3. Vnitřní výbava, která je v ceně, nemusí být dostačující. Pokud měníte starou za novou, pak si vezměte do obchodu plech nebo mřížku a vyzkoušejte si, zda by pasovala i do nové trouby. Ušetříte tím nemalé peníze. Dokupované plechy, mřížky a pojezdy se pohybují v řádech sta a tisíce korun. Před nákupem se ujistěte, co vše je v ceně.
4. Kolik funkcí opravu potřebujete? Pečete pravidelně a je vaření vaší vášní? Pak využijete i specifické funkce, kterými nás výrobci ohromují. Před nákupem si promyslete, zda budete v troubě péct, grilovat, rozmrazovat, sušit nebo využijete funkci páry.
5. Při zapojování budete možná potřebovat elektrikáře. Některé trouby mají připravenou zástrčku do zásuvky. Jiné ale mají vzadu jen dráty, které je potřeba odborně připojit do elektriky.