Pro mnohé je cestování lákavé, protože touží poznat neznámé krajiny a exotická místa. V tomto případě znáte ten pocit, kdy se dostavíte na letiště do odletové haly a plni očekávání poletíte vstříc novým zážitkům. Někteří lidé létají rádi, jiní zase s obavami. Oběma skupinám, ale hrozí stejné riziko. Tímto nepříjemným rizikem je hluboká žilní trombóza. Vzniká především proto, že při dlouhých cestách nemáme dostatečné množství pohybu, které je nutné k dostatečnému prokrvení dolních končetin. Neznamená to tedy, že ohroženi jsme pouze v letadle. I dlouhá cesta autobusem nám může tuto komplikaci přivodit. Je samozřejmé, že některé skupiny lidí jsou k těmto zdravotním problémům náchylnější. Vysoká nadmořská výška, tlak vzduchu a méně kyslíku, to vše může přispět ke zdravotním komplikacím.
Opatrní pří dlouhých cestách, by měli být lidé s chronickým onemocněním oběhového systému, onemocněním srdce nebo s plicním onemocněním. Náchylné jsou také ženy, které používají antikoncepční pilulky. Ty totiž sami o sobě zvyšují riziko trombózy. Zvlášť opatrní by měly být těhotné ženy, lidé po embolii nebo ti, kteří mají poruchu krevní srážlivosti. Pokud se i přesto na dlouhé cesty vydáte, snažte se alespoň jednou za půl hodiny protáhnout končetiny. Pokud se nemůžete projít v uličce, procvičujte svaly na nohou alespoň v sedě.
Procvičte končetiny tak, abyste rozproudili krevní oběh k srdci. Ti, kteří mají větší riziko zdravotních potíží, by měli na cestu použít kompresní punčochy. Důležité je také dbát na dostatečný příjem tekutin. Pokuste se vypít alespoň dva litry tekutin, nejlépe obyčejné vody. Pokud jste již prodělali nějaké cévní nebo kardiologické onemocnění, rozhodně se před cestou obraťte na svého lékaře a raději s ním cestu zkonzultujte. Možná vám doporučí některý z léků na ředění krve.