Učení na počítači zejména mnoho starších lidí zatracuje. Podle nich, chcete-li se něco doopravdy naučit, tak musíte chodit do školy, a ne fňukat, že nemáte čas. V jistém slova smyslu mají jistě pravdu, studium na počítači svádí k prokrastinaci více než klasická škola. Pokud ale máte dostatečně silnou vůli a odhodlání, dá se to zvládnout. Možností je několik.
· Výukové weby
· Učení přes Skype
· Noviny a televize
Na webu se dnes najde mnoho výukových portálů, které se přesně zaměřují na studium jazyka, od začátečníka až po rodilého mluvčího. Nejznámější je Duolingo, které v sobě kombinuje všechny aspekty: budete poslouchat, budete psát, budete poznávat obrázky, prostě budete dělat všechno to, co byste dělali v klasické škole. Výhodou je, kromě možnosti učit se kdykoli chcete, i velmi příjemné uživatelské rozhraní, ve kterém se snadno orientuje. Stránka vás navíc motivuje k pravidelnému učení, a umožňuje vám monitorovat váš vývoj. Na druhou stranu, některým uživatelům vadí lehce infantilní prostředí (po nějaké době tu zelenou sovu začne nesnášet skoro každý), absence gramatických cvičení a také to, že stránka je založena na příspěvcích od uživatelů. I když se všichni snaží, tak občas jsou ve cvičením chyby. Pokud chcete lidskou interakci a služby profesionála, je lepší studium přes Skype. To je perfektní metoda jak pro začátečníky, kteří mají možnost studia jeden na jednoho, tak i pro velmi pokročilé, kteří si jen chtějí poklábosit s rodilým mluvčím.
Doporučuji prohledat internet, funguje tam mnoho stránek na principu jazykové výměny, kde se můžete zdarma spojit s někým z dané země. Kromě jazyka si tak vytvoříte nová přátelství, dozvíte se něco o jiných kulturách a až do dané země pojedete, budete mít výhodu rodilého průvodce. Na druhou stranu, nečekejte nějaký překotný kurz gramatiky nebo procvičování slovní zásoby. K tomu se naopak hodí noviny a televize, klidně i s titulky. Noviny a blogy jsou především pro ty, kdo už alespoň trochu mluví, ale chtějí se zdokonalit. Televize s titulky vám pomůže zvyknout si na zvuk té či oné řeči, a nenásilně vám vylepší slovní rozsah.